Разкрит прост ключ за Коневъдство

В пределите на Дунавска България прабългарите продължават да развъждат елитни коне за езда и бой, но и местни примитивни породи, които им помагат в другите дейности в държавната организация. 

Холката е средно висока или висока, а гърбът и поясницата са средно дълги и добре замускулени.

Конете са част от историята и традициите на България, но не са сред приоритетните животновъдства, които имат право на подпомагане по Програмата за развитие на селските райони през новия програмен период.

Възможно работно време – Работното време на техник-животновъдите е с нормална продължителност, но предвид спецификата на грижите за животните е възможно то да бъде удължено до късно през нощта, както и да се работи през почивните и през празничните дни от годината.

Елитната част от породата се развъжда в конезаводите Кабиюк гр. Шумен и Стефан Караджа гр. Балчик, както и в частни племенни ферми. През последните десетилетия значително са усъвършенствани стопанските и най-вече спортните качества на конете от тази порода.

След завършено средно образование могат за продължат образованието си по специалности с образователно-квалификационна степен „бакалавър”, „магистър” в системата на висшето образование.

Езда, коне

„Имаме предложения, които сме готови да изпратим до Министерство на земеделието, но Коневъдство отново има политическа несигурност", каза д-р Мая Попова.

Отглеждането на едър рогат добитък се извършва с цел добив на месо, мляко, кожи. Използват се и за впрегатни животни.

В общ план тялото е закръглено, типично за англо-арабския тип коне, което Плевенският кон е унаследил (както и цвета) от Гидрана. Движенията са плавни, красиви, което подсилва красотата на конете. Въпреки универсалните си качества, ко­нете от тази порода се налагат повече като ездови, особено в класическите дисциплини на конния спорт.

Цялостното и редовно почистване на силоза с помощта на водоструйки и сухо/мокро смукачки предотвратява достигането на патогени до животните чрез фуража.

„Основният проблем на коневъдството в България се състои в това, че за своето съществуване браншът разчита единствено на любовта на собствениците към конете им. Поголовието на трите автохтонни български породи Дунавски, Източнобългарски и Плевенски кон се доближава до критично ниво.

В някои случаи той работи в сгради с вредни газове и механични замърсители, с опасност от алергични заболявания.

Техническото съхраняване или достъпът са строго необходими за легитимната цел да се даде възможност за използване на конкретна услуга, изрично поискана от абоната или потребителя, или единствено с цел да се осъществи предаване на съобщение по електронна съобщителна мрежа.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Разкрит прост ключ за Коневъдство”

Leave a Reply

Gravatar